Březen

Březen, za kamna vlezem, ale to my ne 🙂 . Máme rádi pohyb a když se něco děje, a to za kamny nejde. Někteří otužilci již vytahují kraťasy, jiní ještě vyčkávají, aby je zima nepřekvapila. A tak to má být. Každý je jiný. To jsme poznali i na festivalu Jeden svět 13. 3. v kině Atlas. Pro 1. stupeň byly vybrány filmy Darované housle (USA) – o nadšené mladé houslistce, rodině, stáří a vztazích mezi generacemi, dále Kimaru a kuřata (Keňa) – o těžké cestě ke vzdělání, a Bětka a chytré hlavičky (ČR) – o mezigeneračních vztazích, rodině. Děti viděly, jak je život většinou chudých dětí v různých částech naší Země těžký a mohly srovnávat se svým.

21. 3. se děti seznámily s tématem narození člověka ve skvělém výukovém programu Moje cesta na svět. Byl velmi citlivě a názorně vedený a pokusil se pomoci dětem zorientovat se v této problematice úměrně jejich věku. Již se těšíme na další část v příštím roce.

16.3. jsme se vypravili opět do ZOO, tentokrát na výukový program Srst, peří a šupiny. Probíhal převážně v pavilonu Indonéská džungle. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých údajů o funkcích srsti, peří a šupin u různorodých živočichů. A na některé si mohly doslova sáhnout a spatřit z bezprostřední blízkosti, a to na ropuchu krátkonohou a krajtu, která byla krátce po svléknutí. Měly možnost osahat si srst, peří i šupiny, i svléknutou kůži hada. Byl to moc zajímavý program!

31. 3. nás opět navštívil H. Ch. Andersen. Děti byly překvapeny množstvím jeho pohádek, i když většinou pro děti nejsou, a že jich tolik znají. Malí spisovatelé dostaly nedokončenou knížku Pipin, Týna a … z nakladatelství Rubico, kterou si dopíší a vyzdobí ilustracemi podle své vlastní fantazie. Hned jsme se dali do čtení a děti vesele doplňovaly volná místa podle svých představ J. Někteří skončili u 1. kapitoly, jiní u 3. Hodně zájemců předčítalo své čerstvé výtvory třídě.Věříme, že se všem podaří svou originální knížku dokončit k vlastní spokojenosti. Potom několik Knihožroutů vyprávělo o své přečtené knize. Po dobré tradiční pizze k večeři nás navštívila paní spisovatelka Ivona Březinová se spoustou svých úžasných knih. Vyprávěla nám o tom, jak taková knížka vzniká a co všechno ji provází. Mnoho dětí si od ní koupilo knihu s věnováním. A ti stateční (téměř všichni) se s temným večerem vydali do našeho školního sklepení za školním skřítkem…cesta byla samozřejmě osvětlená jen svíčkami. Za 10. svíčkou čekal sklepní skřítek a každý se u něj měl podepsat na ohořelou listinu. Splnili všichni! Pak děti v pelíškách poslouchaly vybrané pohádky H. Ch. Andersena a potichu zaslouženě usínaly… Ráno se šli zájemci podívat na skřítka v denním světle J. Posnídali jsme několik velice chutných buchtiček, makovců a muffinů, které upekly šikovné maminky. Děkujeme!

JN