Chystejte, prosím, pera pro žáky I.třídy.

Vážení rodiče,

jistě pozorujete, jak nám přibývají popsané stránky v písance. Většina dětí již umí při psaní správně sedět, přidržovat si sešit i dobře držet tužku. Někteří při psaní na správné návyky ještě zapomínají, ale při upozornění se opraví. Blíží se tedy doba, kdy zkusíme psát perem. Konkrétně začneme v týdnu po jarních prázdninách, proto prosím, vyberte do 12.února dětem pero.

Jak jsem Vám již říkala, výběr pera je individuální záležitostí. Levnější pero se může snadno rozskřípat, dražší může dítě snadno ztratit. Myslím si, že zvláště zpočátku se bude dětem lépe psát s perem, které se plní bombičkami nebo náplněmi s hrotem podobně jako propisovací tužky. Dětem, které drží tužku křečovitě a takzvaně „ryjí“ do papíru, možná budeme muset nabídnout propisovací tužku nebo čínské pero. Ráda bych to však u všech dětí zkusila nejprve s perem, protože jim většinou pomůže s pěknými tvary písma.

K výběru pera si dovolím připojit několik postřehů:

Vaše děti mohou psát barvou, která se jim bude líbit, i červenou. Vybírejte, prosím, náplň, která je na papíře dobře vidět i při umělém osvětlení, barevně výraznou – vynechte stříbrnou, zlatou, světle žlutou a další světlé odstíny.

Gumovací pera jsou povolena – počítejte však s tím, že se napsaný text po čase ztratí, zvláště když sešit vystavíte letnímu sluníčku nebo ho položíte na ústřední topení. S gumovacím perem se tedy sešit nedá uschovat na památku z první třídy.

Velmi kvalitní pera Stabilo s tvarovanou násadou pro správné držení jsou jiná pro praváky a jiná pro leváky. Je třeba na to při nákupu myslet. Tato pera některým dětem nevyhovují, takže je raději v prodejně s dětmi zkuste třeba i „na sucho“. Jestliže se dítěti pero Stabilo bude špatně držet, vyberte raději jiné pero. Pero Stabilo má velmi malou násadku na hrot, často se ztrácí, lze však objednat další! Po ztrátě násadky tedy pero nevyhazujte, ale obraťte se na výrobce.

Některým levákům nevyhovují levnější typy per, potřebují kvalitní pero s pevnějším hrotem, pro nákup takového pera volte oddělení psacích potřeb nebo nebo specializované prodejny.

Vaše

Marie Nováková